زراعت با تردد کنترل شده (CTF) مفهومی است که در نواحی زراعی مختلف در سرتاسر جهان مطالعه و عمل شده است. این [شیوه] یک نظام مدیریتی است که در آن، زمین های زراعی به نواحی زیرپا شده و زیرپا نشده تقسیم می شوند. تردد ماشین محدود است به نواحی زیرپا در حالی که محصولات در بخش هایی از زمین پرورش داده می­شوند که زیرپا نیستند. زراعت با تردد کنترل شده بسیاری از اَشکال نظام های کشت را درگیر می کند که عبارتند از: مدیریت علف هرز، مدیریت آب، تولید محصول، تغذیه محصول، مدیریت بیماری، و به موقع بودن و قابلیت تردد.

به محض ورود توان بخار به کشاورزی در قرن نوزدهم، هالکت (1858) یکی از نمونه­ های نخست سامانه زراعت با تردد کنترل شده را پیشنهاد کرد که از ریل­ های ثابتی تشکیل می شد. [این ریل ها] از این سو به آن سوی زمین ها قرار داشتند و روی آن ها سکوهای حامل ادوات مختلف می توانستند به وسیله موتورهای بخار جابجا شوند.

Lague و همکاران (2003) گزارشی از سطح زیر پوشش تردد و درصد تردد زمین زراعی را برای محصولات مختلف به شرح ذیل ارائه کرده اند:

منبع: وبسایت تخصصی مکانیزاسیون کشاورزی

جهت اطلاعات بیشتر به گنتری و کاربرد آن در کشاورزی مراجعه فرمایید.

فایل کامل مقاله، ضمیمه شده است و اعضای سایت می توانند آن را دانلود نمایند.

 

مقالات مرتبط:

مجله الکترونیکی مکانیزاسیون کشاورزی

کارپذیری خاک، شاخصی اصلی در تعیین کارآمدی مکانیزاسیون کشاورزی

خاکورزی حفاظتی، کشاورزی پایدار

عملكرد كششي در تراكتور

مصارف و منابع انرژی در مزرعه

 


اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi