نویسنده: دکتر محمدباقر لک، دوفصلنامه فناوری در کشاورزی

تولید کشت گلخانه‌­ای در جهان قدمتی دیرینه دارد. بطوری‌که در 2000 سال پیش هم به گونه‌ای تولید محصول خارج فصل ممکن بوده است.

 

با افزایش جمعیت، کاهش منابع و تغییرات اقلیمی، امنیت غذایی در قرن بیستم شدیداً تهدید می‌شد. تولید محصول کافی، ارزان و با کیفیت در تمام فصول سال نیازمند کنترل کامل بر تمامی فرآیند رشد و نمو گیاه تا مصرف بود. همین امر منجر به توسعه انواع گلخانه‌ها در قرن بیستم شد که البته محدود به گلخانه‌های تولید سبزی و صیفی نشد. از جمله مواردی که در صنعت گلخانه بدان پرداخته شده است می‌توان به گلخانه‌های تولید گیاهان زینتی و گلخانه‌های تولید جلبک اشاره کرد.

توسعه فیزیکی گلخانه‌ها در بسیاری از موارد پاسخگوی نیازها نبود. بنابراین، اصلاحات متعددی در گلخانه‌ها برای کاهش هزینه‌های احداث و بهره‌برداری، بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب، مقاومت سازه در مقابل شرایط جوی و سامانه‌های کنترل محیط گلخانه انجام گرفت.

برای ادامه لطفا کلیک نمایید.

مطالب مرتبط:

اختصاص اعتبار برای احداث گلخانه

بهبود تراز بازرگانی با توسعه کشاورزی گلخانه ای و صادرات پایدار

تدوین لایحه انتقال کشت سبزی و صیفی به گلخانه ها

حمایت دولت از تقویت زیرساخت‌های کشاورزی

احداث یک هزار هکتار گلخانه از ابتدا تا دی‌ماه 1395

مکانیزاسیون از علم تا عمل

کنترل دستگاه های الکتریکی از راه دور

Attachments:
Download this file (AgroTechnology-N2-Greenhouse Engineering.pdf)مهندسی گلخانه[فناوری در کشاورزی (2)، 1397]429 kB

Login

درگاه پرداخت دستی وب سایتIntroduction

Getting started in July 2013, AGRIMECHANIZATION is the first Agricultural Mechanization Specialized Website that aims concepts related to agricultural engineering, technologies, automation, machinery, and biosystems engineering towards food security and sustainable agriculture.

E-NAMAD

logo-samandehi