یاتاقان مغناطیسی یاتاقانی غیر تماسی است که با حفظ کردن یک میدان مغناطیسی بین دو سطح عمل می­کند. نیروی مغناطیسی باید به اندازه کافی قوی باشد تا فضای خالی بین دو سطح را حفظ کند. بعلاوه، موقعیت­های نسبی دو سطح باید اغلب کنترل شده و بوسیله ابزارهای مکانیکی تثبیت شوند [1].

شکل زیر ساختار متداول یک سامانه حرکت موتور را نشان می­دهد که به یاتاقان­های مغناطیسی مجهز است. این موتور بین دو یاتاقان مغناطیسی شعاعی قرار دارد. هر یاتاقان مغناطیسی شعاعی نیروهای شعاعی در دو محور شعاعی عمود بر هم وارد می­کند. این نیروهای شعاعی بوسیله سامانه­های کنترلی با پسخورد منفی کنترل می­شوند. بنابراین، موقعیت شفت محوری در مرکز حفره استاتور تنظیم می­شود [2].

 

تنظیم: محمدباقر لک، وبسایت مکانیزاسیون کشاورزی

 منابع:

  1. The eBearing Glossary of Bearing Industry Terms Definitions and Illustrations  available at: www.cementechnology.ir
  2. Magnetic bearings and bearingless drives (by A. Chiba, T. Fukao, O. Ichikawa, M. Oshima, M. Takemoto and D.G. Dorrell, Elsevier Publishing Co.) available at: www.cementechnology.ir

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi