به علت موقعیت جغرافیایی خاص، ایران یکی از نقش ­آفرین­ترین تمدن­ها در طول تاریخ بوده و هست. این موقعیت سوق­ الجیشی، ایران را از دیرباز طعمه تاخت و تاز زیاده­ خواهی­ های اقوام مهاجم کرده است.

بطوری­که تسلط بر جاده ابریشم از یک سو و دسترسی به آب­های آزاد، منابع طبیعی هنگفت در دریای خزر، معادن و ذخیره­های نفت و گاز و دشت­های حاصلخیز از سویی دیگر شرایط به غایت منحصر بفردی برای این خطه از زمین ایجاد کرده است.

یکی دیگر از خصوصیات ایران، قرارگیری آن بر روی کمربند خشکی زمین است. به طوری که به ادعای بسیاری از صاحبنظران، منابع آب ایران شدیداً رو به اضمحلال است و در آینده­ ای نه­ چندان دور، شاهد بروز خشکسالی­ های به مراتب بدتر خواهیم بود. در حال حاضر، در مقایسه با مقدار میانگین بارش در جهان (حدود 850 میلی­متر)، میانگین بارش در کشور ما کمتر از 250 میلی­متر می­باشد و سوءمدیریت همین منابع محدود به شدت یافتن این بحران نیز خواهد افزود.

بیش از 90% منابع آب کشور صرف آبیاری بخشی از اراضی کشاورزی می­شود که کمتر از 6% از کل سطح کشور هستند و بازدهی روش­های متداول آبیاری حدود 30% گزارش می­ شود. اگر هزینه­ های حفاری چاه، پمپاژ، انتقال و انرژی مورد نیاز آن را نیز منظور کنیم نتیجه­ گیری خواهیم کرد که کشاورزی به روش متداول نه ­تنها موجب افزایش درآمد ملی نخواهد شد، بلکه در بلندمدت لطمات جبران ناپذیری را نیز به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد.

این در حالی است که در سند چشم انداز 1404، تأمین امنیت غذایی در زمره اهداف متعالی جمهوری اسلامی ایران است. البته، تأمین امنیت غذایی نیازمند مدیریت صحیح منابع تولید کشاورزی است و مکانیزاسیون نیز در سطوح مختلف مدیریت واحدهای تولیدی کشاورزی از جایگاهی ویژه برخوردار است.

متن کامل در فایل پیوست موجود است.

محمدباقر لک، وبسایت رسمی مکانیزاسیون کشاورزی

اعضای محترم سایت می توانند متن کامل مقاله را از پیوست دریافت نمایند.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi