اولویتهای تحقیقاتی در طرح جامع ارتقاء کمی و کیفی وضعیت مکانیزاسیون کشاورزی محصولات زراعی، باغبانی، دام، طیور و شیلات به نقل از مرکز توسعه مکانیزاسیون به شرح ذیل به استحضار خوانندگان گرامی می‌رسد:

با توجه به نیاز های موجود در امر تحقیقات در زمینه ارتقاء مطلوب مکانیزاسیون در فرآیند تولید محصولات کشاورزی و همسو با اهداف مد نظر طرح جامع، نیازهای موجود با همکاری موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی به شرح ذیل پیش بینی گردیده است.

1-    توسعه سامانه پایشگر و پهنه بندی عملکرد محصول در مزارع گندم و جو کشور برای استفاده از فناوریهای کشاورزی دقیق و سنجش از راه دور.
2-    توسعه سامانه های نمایشگر تلفات انتهای کمباین و نصب آن بر روی کمباینهای برداشت غلات.
3-    شناسایی، آزمون، بهینه سازی و معرفی ماشینهای برداشت دانه های روغنی به تفکیک محصول و شرایط آب و هوایی.
4-    ارزیابی فنی و اقتصادی روشهای خاک ورزی حفاظتی بر عوامل کمی و کیفی اثرگذار در زراعت چغندرقند.
5-    ارزیابی فنی و اقتصادی عملکرد ماشین کاشت نشایی با ردیفکار معمول به منظور تعیین میزان صدمات و ضایعات نشاء و بذر چغندرقند.
6-    ارزیابی عملکرد سامانه پایشگر و پهنه بندی عملکرد ذرت دانه ای.
7-    معرفی روشها و فناوریهای مکانیزه در توسعه کشت دوم بعد از برداشت برنج.
8-    بکارگیری فناوریهای نوین در ماشینهای مورد استفاده در مراحل مختلف تولید برنج.
9-    بررسی و ارزیابی روشها و ماشینهای ویژه برنج در مراحل آماده سازی، کاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت و انتخاب بهترین روش با توجه به شرایط منطقه.
10-    بررسی، تعیین و معرفی مناسب ترین شیوه و الگوی عملیات مکانیزه و معرفی مناسب ترین ماشین با مشخصه¬های فنی آن در فرآیند تولید حبوبات در مناطق مختلف کشور (اراک، کرمانشاه، لرستان).
11-    بررسی و تعیین مناسب ترین شیوه و الگوی عملیات مکانیزه و معرفی مناسب ترین ماشین با مشخصه¬های فنی آن در فرآیند تولید سبزی و صیفی در مناطق مختلف کشور (تهران، اصفهان، کرمان).
12-    بررسی و تعیین مناسب ترین شیوه و الگوی عملیات مکانیزه و معرفی مناسب ترین ماشین با مشخصه¬های فنی لازم آن در زمینه تولید بذر به ویژه برداشت ذرت بذری (اردبیل، فارس).
13-    بررسی و تعیین انرژی مصرفی به ازای هر واحد تولید محصول در مناطق مختلف کشور بویژه برای محصولات استراتژیک (گندم، ذرت دانه¬ای و چغندرقند).
14-    بررسی و تعیین مناسب ترین سطح تکنولوژی در فرآیند تولید محصولات کشاورزی با اولویت گندم، پنبه، پسته، برنج و گیاهان دارویی (شیراز، گلستان، مازندران).
15-    بررسی و تحقیق در زمینه امکان توسعه مکانیزاسیون در مرحله برداشت محصولات باغبانی و ارائه مناسب ترین شیوه و الگوی عملیات مکانیزه و مناسب ترین ماشین و ارائه مشخصات فنی آن در زمینه برداشت:
*(مرکبات، در استان مازندران)
*(گردو، بادام، در استان همدان و چهارمحال و بختیاری)
*(گیلاس و آلبالو در استانهای تهران و خراسان رضوی)
16-    بررسی وضعیت خسارت تنش های خشکی و سرمازدگی و ارائه مناسب ترین ماشین و مشخصات فنی آن برای محصولات بادام و زردآلو (آذربایجان شرقی، چهار محال و بختیاری).
17-    ارائه الگوی مکانیزاسیون و ماشین¬آلات مورد نیاز جهت اجرای کشاورزی حفاظتی در باغات کشور در مناطق دارای بیشترین خسارت خشکسالی(اصفهان و تهران).
18-    بررسی وضعیت مکانیزاسیون محصولات گلخانه¬ای و ارائه مناسب ترین الگوی مکانیزاسیون در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات هدف:
*خیار، گوجه فرنگی و توت فرنگی در تهران، یزد و منطقه جنوب کرمان
*گل های شاخه بریده در مرکزی
19-    بررسی و تعیین مناسب ترین شیوه و الگوی عملیات مکانیزه و مشخصات فنی ماشین برداشت سبزی و گیاهان داروئی برگی (تهران، اصفهان و کرمان).
20-    بررسی وضعیت مکانیزاسیون تولید قارچ¬های خوراکی و ارائه مناسب¬ترین ماشین¬آلات با مشخصات فنی جهت ارتقاء مکانیزاسیون تولید قارچ های خوراکی (تهران، البرز).
21-    بررسی و تعیین نقش مکانیزاسیون در کاهش هزینه¬های تولید و نیز ارتقاء کمی و کیفی تولید به تفکیک محصولات کشاورزی (تهران، البرز).
22-    بررسی و تعیین کارکرد سالیانه ماشینهای کشاورزی در کشور و محاسبه عمر مفید این ماشینها شامل تراکتور و کمباین (تهران، البرز).
23-    بررسی و تعیین مناسب¬ترین سطح توجیه مالکیت ماشینها و اداوات کشاورزی (تهران، البرز).
24-    بررسی و تعیین مناسب¬ترین شیوه و الگوی عملیات مکانیزه و مشخصات فنی انواع سمپاش خاص مناطق و محصولات مختلف.
25-    تعيين سهم موجود و بهينه هر يك از نظامهاي بهره¬برداري از ماشينهاي كشاورزي در بهره¬وري ماشيني (ماده 28 قانون افزايش بهره وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي).
26-    آسيب شناسي شركتهاي مكانيزاسيون موجود و تعيين ميزان موفقيت آنها و تحليل عدم موفقيت شركتهاي ناموفق در سطح كشور به تفكيك استاني.
27-    نيازسنجي شركتهاي مكانيزاسيون در سطح كشور.
28-    تعيين و تعريف شاخص بهره وري ماشينهاي كشاورزي.
29-    تعيين هزينه ماشينهاي كشاورزي در توليد محصولات كشاورزي.
30-    محاسبه شاخص بهره وري  ماشينهاي كشاورزي موجود و تعيين شاخص بهينه با توجه به محدوديتها و الزامات.
31-    بررسي امكان سنجي نحوه جذب رانندگان حرفه¬اي در قالب شركتهاي خدماتي حقوقي يا همكاري با شركتهاي مكانيزاسيون موجود.
32-    ارزیابی و تدوین شاخص مکانیزاسیون در امور دام و طیور.
33-    ارزیابی و تدوین شاخص مکانیزاسیون در امور آبزی¬پروری (شامل ماهیان گرم آبی و سردابی).
34-    تحقیق و بررسی در خصوص دستیابی به انرژی مصرف شده در یک واحد بهره برداری(دام وطیور- پرورش ماهی).

با سپاس فراوان از سرکار خانم مهندس وکیلی

 

مطالب مرتبط:

نوید ابلاغ آیین نامه اجرایی

مطالبی مفید برگرفته از وبسایت رسمی فائو

شبکه تخصصی مکانیزاسیون کشاورزی

شبکه تخصصی مهندسی بیوسیستم

ضرورت توجه به مهندسی ماشین های کشاورزی

فقط متخصصین مکانیزاسیون باید در این زمینه نظر بدهند

دفترچه صلاحیت های مهندسینماشین‌های کشاورزی

دفترچه صلاحیت های مهندسین ماشین های کشاورزی-2

معرفی و به‌کارگیری 35 نوع فناوری نوین مکانیزاسیون

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi