فائو ، ايران را دوازدهمين توليدكننده بزرگ گندم جهان در سال 2013 معرفي كرد

 

فائو از افزايش توليد گندم ايران به ۱۴ ميليون تن در سال ۲۰۱۳ خبر داد و ايران را دوازهمين توليد كننده بزرگ گندم جهان در اين سال معرفي كرد.

به گزارش خبرگزاري تسنيم،‌ سازمان جهاني خواروبار و كشاورزي در جديدترين برآورد خود از ميزان توليد گندم جهان اعلام كرد در سال جاري ميلادي كل توليد گندم در جهان با رشد 7.4 درصدي نسبت به سال قبل مواجه خواهد شد و به 708 ميليون تن خواهد رسيد.

بر اساس اين گزارش توليد گندم ايران در سال زراعي اين كشور كه اكتبر به پايان رسيد با رشد 1.4 درصدي نسبت به سال قبل مواجه شده و به 14 ميليون تن رسيده است. ايران در سال گذشته 13.8 ميليون تن گندم توليد كرده بود.

ايران دوازدهمين توليد كننده بزرگ گندم جهان در سال 2013 معرفي شده است. بر اساس برآورد فائو اتحاديه اروپا با توليد 144 ميليون تن گندم طي امسال رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده و چين با 122 ميليون تن و هند با 92 ميليون تن به ترتيب در رتبه هاي دوم و سوم قرار گرفته اند. توليد گندم اتحاديه اروپا در سال جاري رشد 9 درصدي داشته است.

آمريكا با توليد 57 ميليون تن گندم در رتبه چهارم جهان قرار داشته و روسيه، كانادا، استراليا، پاكستان، تركيه، اوكراين و قزاقستان نيز به ترتيب در رتبه هاي پنجم تا يازدهم از اين نظر قرار گرفته اند. قزاقستان با توليد 16.3 ميليون تن گندم در رده بندي جهاني يك پله بالاتر از ايران قرار گرفته و مصر با توليد 9.4 ميليون تن گندم يك پله پايين تر از ايران در رتبه سيزدهم قرار گرفته است. ايران در سال گذشته يازدهمين توليد كننده گندم جهان شناخته شده بود. توليد گندم قزاقستان در اين سال به دليل خشكسالي به شدت كاهش يافته و به كمتر از 10 ميليون تن رسيده بود.

 

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

 

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi