ترجمه و تلخیص: محمدباقر لک، وبسایت مکانیزاسیون کشاورزی

 

خشک­ کردن فرآیندی است که از گذشته برای نگهداری غذاها از آن استفاده شده است. حاصل خشک  کردن متداول (در هوای گرم)، محصولاتی است که آب آن­‌ها زدوده شده و می­‌تواند یک سال عمر کنند. متأسفانه، کیفیت محصولاتی که بطور متداول خشک می­‌شوند نسبت به آنی که غذای اولیه بوده است شدیداً تنزل کرده است.

فرآیند خشک کردن انجمادی بر مبنای آب‌زدایی بوسیله تصعید محصول یخ‌­زده می‌­باشد. بعلت، نبود آب مایع و دماهای لازم کم برای فرآیند، اکثر واکنش­‌های میکروبیولوژیکی و فساد متوقف می‌­شوند که محصولی با کیفیت نهایی عالی بدهد.

مقایسه هر دو فرآیند نگهداری هوای گرم و خشک کردن انجمادی با منظور کردن چند مشخصه مهم مانند چروکیدگی، دمای تبدیل شیشه‌­ای، برهم­‌کنش کیفیت-فرآیند، سینتیک خشک شدن، هزینه‌­ها و پیشرفت‌­های جدید انجام شد.

فرآیند خشک کردن انجمادی بعلت هزینه زیاد به‌­طور وسیع در صنایع غذایی استفاده نمی‌­شود. هرچند پیشرفت‌های اخیر مانند جذب سطحی، سیال­‌سازی، و مایکروویو از سال‌های پایانی قرن بیستم مورد بررسی قرار گرفته است تا هزینه‌­ها را کاهش دهد. فرآیند خشک کردن انجمادی در خلأ تا کنون تنها فنّاوری مورد استفاده در یک مقیاس صنعتی برای خشک کردن قهوه، ادویه‌ها، گوشت و دیگر مواد غذایی با ارزش می­‌باشد. هر چند با افزایش نگرانی پیرامون کیفیت غذا، این فرآیند می­‌تواند بعنوان یک گزینه ارزشمند نگهداری غذاهای دیگر مدنظر قرار گیرد.

 

مطالب مرتبط:

خشک کردن مواد غذایی

خشک کردن به طریق لایه نازک

خصوصیات خشک کردن و مقدار لیزین دانه همراه با مواد محلول حاصل از دستگاه تقطیر گندم

فناوری پخت نان

فائو: ايران دوازدهمين توليدكننده بزرگ گندم جهان

زیست حسگر و کاربرد آن در صنایع غذایی

نقش مهندسین بیوسیستم در تامین امنیت غذایی

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi