اقدامات دولت براي بهبود وضعيت بخش كشاورزي در گزارش ۱۰۰ روزه رييس‌جمهور
رييس‌جمهور سه‌شنبه شب در يك برنامه زنده تلويزيوني از شبكه اول سيما، گزارش ۱۰۰ روز عملكرد دولت تدبير و اميد را تشريح كرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني در بخشي از سخنانش با اشاره به ارثي كه از دولت گذشته رسيده است،اظهار داشت:اولين روزهاي بعد از انتخابات، من با اولين مشكلي كه مواجه شدم، شرايط كالاهاي اساسي در كشور بود، در همان روزهاي اوليه، اولين گزارشي كه من از وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفتم اين بود كه وضع كالاهاي اساسي در كشور چگونه است و گزارشي كه به من داده شد، من را بسيار نگران كرد، يعني ما در كالاهاي اساسي برخلاف آنچه در ذهنم بود، دچار مشكل بوديم. من فكر مي‌كردم، دولتي كه بر سر كار مي‌آيد، به طور طبيعي تا سه يا ۴ ماه انبارها پر است و كالاهاي اساسي وجود دارد، ولي يك گزارشي در همان روز سوم يا چهارم همان هفته اول به دستم رسيد كه البته هنوز تحليف و تنفيذ انجام نگرفته بود، يعني اواخر خرداد و اوايل تير، گزارشي كه به دستم رسيد اين بود كه كشور از لحاظ كالاهاي اساسي و از جمله گندم دچار مشكل است، گزارشي رسيد كه در يكي از استان‌ها گندم تنها براي سه روز در سيلو وجود دارد، بلافاصله برخي از مسئولين اجرايي در همان دولت را خواستم و با آنها نشستم و صحبت كردم، مشكلاتي كه براي تأمين ارز بود، مشكلاتي كه براي خريد بود، مشكلاتي كه براي برخي از كالاهاي وارداتي در راه بود، برخي از اين كالاها رسيده بودند و در بندر بودند و ما داشتيم دموراژ مي‌داديم، بخاطر مشكلاتي كه بين بانك مركزي و بخش تجارت وجود داشت، اين اولين مشكلي بود كه من با آن روبه‌رو شدم. خوشبختانه اقدامات بسيار خوبي انجام گرفت، از وقتي كه دولت كارش را شروع كرد، تقريباً يك ذخيره قابل توجهي فراهم شده بود و بعد از شروع دولت، اولين اقدام فوري اين بود كه اين ذخاير را به رقم قابل قبولي برسانيم و اين كار را شروع كرديم و انجام داديم و امروز هم الحمدالله در همه كالاهاي اساسي، انبارهاي ما به اندازه كافي پر است و مشكل نداريم، براي آينده دور هم خريد انجام گرفته وكالاها به دست مردم خواهد رسيد. اين اولين مساله‌اي بود كه من با آن مواجه شدم كه الحمدلله اين كار انجام گرفت با برخي از مسئولين دولت سابق و بعد در دولت جديد كارها بحمدالله انجام شد.
رييس جمهور در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به تلاش هاي دولت در بخش كشاورزي گفت: مي‌دانيد كه نهاده‌هاي كشاورزي كه كشاورزان در تهيه آنها دچار مشكل بودند، دولت توانست تامين كند؛ ان‌شاء‌الله با كاري كه دولت انجام داده من اميدوارم سال آينده وضع محصولات كشاورزي از آنچه كه امسال شاهد آن بوديم؛ بسيار بهتر باشد. وي افزود:شما مي‌دانيد كه امسال ناچار شديم براي واردات بيش از ۷ ميليون تن گندم اقدام كنيم. اميدواريم كه سال آينده وضع بهتر شود، نه تنها در گندم بلكه در تمام محصولات كشاورزي. مي‌دانيد قيمت تضميني را براي اولين بار در شهريور ماه اعلام كرديم براي اينكه كشاورزان مطمئن باشند و بتوانند تلاش كنند؛ تسهيلاتي كه لازم بوده در بخش‌هاي مختلف در اختيار كشاورزان قرار داديم؛ در ماشين آلات اقدامات موثري در بخش كشاورزي شده است. حتماً ان‌شاء الله اقداماتي انجام مي‌دهيم، مي‌خواهم سلام خودم را به همه كشاورزان عزيز برسانم كه واقعاً بار امنيت غذايي بر دوش آنهاست، بار استقلال كشور در بخش مواد غذايي و محصولات كشاورزي بر دوش آنهاست و حضور آنها در حماسه ۲۴ خرداد بسيار ارزشمند بود؛ ان‌شاء الله براي كشاورزان و روستائيان عزيز در اين زمينه اقدام خوبي انجام مي‌گيرد. رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت:وقتي با دنيا در حال مبارزه هستيد بايد به خودتان و داخل تكيه كنيد، با شعار كه نمي‌شود مقابله كرد، بايد تدبير كنيم و در برابر زورگويي‌ها بايستيم. اولين راهش اين است كه به خودمان متكي شويم و واردات را كم كنيم، اينكه مقام معظم رهبري بر اقتصاد مقاومتي بارها و بارها تاكيد كردند، به همين دليل است كه كشوري كه مي‌خواهد بايستد، بايد روي پاي خودش بايستيد، نه اينكه به ديگران بيشتر تكيه كند.وي گفت:اجازه دهيد آماري را ارائه كنم، از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۳ در بحث گندم، هر سال خريد دولت از كشاورز داخلي يك ميليون تن اضافه شد. به طور طبيعي خريدها از خارج يك ميليون تن كمتر شد، تا سال ۱۳۸۳ كه در توليد گندم خودكفا شديم. در سال ۱۳۸۳، بيش از ۱۱ ميليون تن گندم از كشاورزان خريده شد و هيچ نيازي به خارج نداشتيم، از سال ۱۳۸۴، ۸۵ و ۸۶، هر سال خريد داخلي يك ميليون تن كم و خريد از خارج يك ميليون تن اضافه شده است، تا جايي كه امسال ناچاريم ۷.۲ ميليون تن گندم وارد كنيم. وقتي مي‌خواهيم مقابل زورگويي قدرت‌‌هاي غربي مقابله كنيم، بايد خودمان را آماده كنيم، متاسفانه اينكه عمل ما با شعار ما سازگار نبود، يكي از مشكلاتي بود كه كشور با آن مواجه بود.رييس جمهور اظهار اميدواري كرد:ان شاء‌الله قدم به قدم حركت ما به سمت خوداتكايي بيشتر و تكيه بر كشاورزان داخلي باشد، البته در سال‌هاي اخير، شغل زياد درست كرديم، منتها براي چيني‌ها و كره جنوبي مرتب شغل اضافه كرديم. در داخل مشكل اشتغال داشتيم و حضور اقتصادي ما در صحنه بين‌المللي چقدر ضعيف بود ولي امروز ان‌شاء‌الله به تدريج دارد شرايطي ايجاد مي‌شود كه حضور ما در صحنه بين المللي در همه زمينه‌ها بيشتر شود.

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *