معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت : توسعه کشاورزی گلخانه ای و صادرات پایدار در جهت بهبود تراز بازرگانی در اولویت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدعلی طهماسبی در حاشیه نمایشگاه تجارت سبز ایران گفت : توسعه کشت گلخانه ای در مسیر اقتصاد مقاومتی ادامه دارد و در حال حاضر ده هزار هکتار است که تلاش می کنیم در افق سند چشم انداز بیست ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران (1404) به 48 تا 50 هزار هکتار برسد .
وی افزود : توسعه کشاورزی گلخانه ای علاوه بر مدیریت بهبود منابع آب و صرفه جویی و همچنین افزایش راندمان تولید باعث افزایش توانمندی در کنترل شرایط کشت می شود و ظرفیت طرفهای عرضه محصولات مانند صیفی ، سبزی ، گل و گیاهان زینتی و دیگر محصولات پایدار می شود که در پایداری تجارت و بازرگانی و صادرات هم موثر است.
طهماسبی گفت : این شرایط باعث خواهد شد که در صادرات به بازارهای هدف در اطراف کشور و همچنین روسیه حضور پایداری داشته باشیم البته باید ظرفیت های حمل و نقل جاده ای ، دریایی و هوایی فراهم باشد که اقداماتی در دست انجام است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: هنوز زیرساخت های بازرگانی خارجی در حوزه کشاورزی توسعه یافتگی لازم را ندارد و به پایانه های تخصصی نیاز است که در محلات ، دزفول و مازندران ساخته شده است و در تهران هم پایانه بزرگی در دست ساخت داریم .
وی افزود : گل ها و گیاهان زینتی در بازار روسیه از لحاظ قیمت ، قدرت رقابت پذیری دارد و حمل و نقل هوایی هم فراهم است و اگر کریدور و راهگذر سبز اجرایی شود بسیار کمک خواهد کرد.
طهماسبی گفت : راندمان آبیاری در کشت گلخانه ای به 9 تا 10 برابر می رسد و میزان تولید هم به شدت افزایش می یابد و برای نمونه تولید خیار در واحد سطح فضای گلخانه ای حدود 10 برابر همان میزان تولید در زمین های کشاورزی است و همچنین 12 برابرمصرف آب را کاهش می دهد. و تولید گوجه فرهنگی گاهی تا دهها برابر افزایش می یابد.
منبع: وزارت جهاد کشاورزی

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *