کشاورزی دقیق نیازمند اطلاعات درباره مشخصات خاک، عوارض، ارتفاع، و چگونگی تأثیر این مشخصات بر رشد گیاه و پیشروی محصول در هر فصل در مزرعه است. پایشگرهای عملکرد شیوه ­ای را برای تعیین تولید محصول در یک بخش مزرعه در مقایسه با بخشی دیگر فراهم می­ آورند.

البته، در زمان برداشت هر فرصتی برای مدیریت محصول از دست رفته است. بنابراین، اطلاعات به موقع، مقرون به صرفه، و دقیق برای موفقیت کشاورزی دقیق در تک­تک مزارع مهم است.

سنجش از دور شیوه ­ای است برای جمع­ آوری اطلاعات مزرعه از یک فاصله. انواع مختلف بسیار زیادی از سنسور در کشاورزی استفاده می شوند. سنسورهای کنونی نور بازتاب شده از زمین را اندازه­ گیری می­کنند. از بین اینها، کار با یک دوربین رنگی یا مادون قرمز-رنگی از همه ساده­ تر است. فیلم رنگی اطلاعاتی را بر مبنای نور بازتاب شده از طیف آبی، سبز، و قرمز فراهم می­ آورد. زمانی که با یک فیلتر لنز زرد بر روی دوربین استفاده می­شود، فیلم مادون قرمز رنگی تصویری را بر مبنای طیف سبز، قرمز، و مادون قرمز نزدیک فراهم می­آورد.

گیاهان نور را بطور قوی­تری در طیف مادون قرمز بازتاب می­کنند تا در طیف آبی، سبز، یا قرمز. اگر می­توانستیم در طیف مادون قرمز نزدیک (NIR) ببینیم، می­توانستیم سلامتی گیاهان خود را با دقت بیشتری ارزیابی کنیم. از آنجا که نمی­توانیم نور را در طیف NIR ببینیم، از سنسورها استفاده می­کنیم تا درک خود را از سلامتی محصول بالا ببریم.

همچنین می­توانیم از دوربین­های عکاسی دیجیتال برای ارزیابی سلامتی گیاه استفاده کنیم.

مثلاً دوربین Dycam، اطلاعاتی را پیرامون طیف قرمز و مادون قرمز نزدیک (NIR) فراهم می­کند. تصاویر دیجیتال آن را می­توان برای مشاهده بر روی رایانه بارگذاری کرد. این از به­ کارگیری فیلم مادون قرمز کارآمدتر است، که اسلایدهای رنگی ویژه توسعه یافته را تولید می­کند (از نورهای مادون قرمز در فرآیند استفاده نمی­کند) که اسکن شده و برای مشاهده در یک رایانه بارگذاری می­شوند. اما خطاهای اسکن کردن گاهی می­توانند تراکم رنگ­ها را در این تصاویر تغییر دهند.

همچنین سنسورهای گران­تر و پیچیده­ ری وجود دارند که قادراند اطلاعاتی را پیرامون سلامتی محصول فراهم کنند. سنسورهایی که می­توانند دو تا هفت باند نور را مشاهده و ثبت کنند، سنسورهای چندطیفی هستند.

تصاویر ماهواره ­ای چند طیفی همچنین برای کاربرد تجاری موجود هستند. مثلا ماهواره Ikonos می­تواند چهار باند نوری (آبی، سبز، قرمز و مادون قرمز نزدیک) را در رزولوشن چهارمتر ثبت کند. ماهواره دیگری بنام QuickBird2 می­تواند تصاویر چند طیفی را حتی با رزولوشن بالاتر ثبت کند.

هرچند، مقرون به صرفه­ ترین شیوه سنجش از دور گرفتن تصاویر مادون قرمز با یک دوربین 35 میلی­متری از طریق یک پورت تصویر در یک هواپیما است که در حال پرواز بر فراز مزرعه شماست.

 

محمدباقر لک، وبسایت تخصصی مکانیزاسیون کشاورزی

 

مقالات مرتبط:

 

مجله الکترونیکی مکانیزاسیون کشاورزی

درک و محل یابی سه بعدی

کشاورزی دقیق

مدیریت موضعی نهاده ها (سمپاشی نرخ متغیر)

مبانی منطق فازی

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ورود به سايت

درگاه پرداخت دستی وب سایتمعرفی

مکانیزاسیون کشاورزی بعنوان یک وبسایت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی همواره کوشیده است تا با جمع‌آوری و ارائه آخرین اخبار و مطالب مفید برای مختصصین و علاقمندان، موجبات دانش‌افزایی در این زمینه تخصصی را فراهم آورد.

«تمامي كالاها و خدمات اين وب سایت حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

«قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد».

نماد

logo-samandehi