رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشور روز دوشنبه مورخ 12 بهمن 1394 در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) به مناسبت آغاز دهه فجر از معرفی و به‌کارگیری 35 نوع فناوری جدید در حوزه مکانیزاسیون و در سطح مزارع کشور طی یک سال اخیر خبر داد.
عباسی گفت: به‌عنوان دستاورد دهه فجر می‌توانیم به‌کارگیری فناوری‌های نوین در عرصه مکانیزاسیون کشاورزی را عنوان کنیم که نسبت به دو سه سال اخیر عملکرد بخش تولید را افزایش قابل توجهی داده است.
کامبیز عباسی افزود: معرفی و به‌کارگیری آخرین تکنولوژی‌های برداشت ذرت بذری، توسعه مناسب استفاده از بوجارهای وزنی، توسعه تکنولوژی‌های مناسب برداشت چغندرقند کشور در سطح وسیع، تکنولوژی‌های مناسب داشت و برداشت نخیلات، کمباین‌های برداشت پنبه، ارتقاء کمی و کیفی مکانیزاسیون برنج کشور، توسعه ماشین‌های کاشت مجهز به تیپ‌کار و نوارهای آبیاری، توسعه سامانه‌های مبارزه با تگرگ و فناوری‌های نوین در عرصه ماشین‌های دام، طیور و آبزیان و… ازجمله موارد به وقوع پیوسته در تولید بخش کشاورزی است که می‌توان در ایام فوق از آنها یاد کرد.
وی خاطرنشان کرد: ادوات و فناوری‌های نوین حوزه مکانیزاسیون حدود 30 تا 35 دستاورد است که در حال حاضر در مزارع کاربرد دارد.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشور درباره مدیریت برداشت مکانیزه غلات کشور که باعث شده کاهش ضایعات و دستیابی به تولید مناسب رقم بخورد، ادامه داد: برداشت غلات یکی از بزرگ‌ترین عملیات مکانیزه در سطح کشور محسوب می‌شود که با برنامه‌ریزی‌های مناسب و جابه‌جایی کمباین‌ها و انجام نظارت‌ها و معاینه فنی‌های لازم به نحو مطلوب در سال زراعی 94 – 93 عملکرد مناسبی را در بخش تولید باعث شد.
عباسی تصریح کرد: با وجود آنکه در سال زراعی فوق شرایط خاص آب و هوایی همچون خشکسالی و سایر محدودیت‌ها وجود داشت، توانستیم برداشت مناسب ذرت با حداقل ضایعات را داشته باشیم.
وی یادآور شد: تأمین بیش از 900 دستگاه کمباین طی سال‌های 92 و 93 در زمینه برداشت غلات نقش مهمی در برداشت به‌موقع همراه با کاهش ضایعات در محصولات اساسی و استراتژیکی همچون گندم و جو داشته است.
عباسی تأکید کرد: ضایعات طبیعی در زمان برداشت 2.16 درصد و ضایعات کمباین‌ها برابر 4.48 درصد برآورد شده است که در مجموع رقم کلی ضایعات را به 6.64 درصد می‌رساند.
وی اظهار داشت: استان‌های خراسان جنوبی با دارا بودن درصد 10.17، کرمانشاه با عدد 10، مرکزی با 9.9 و مازندران با 9.2 درصد بیشترین میزان ضایعات در بخش غلات را داشته‌اند.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشور همچنین گفت: استان‌هایی چون یزد با 3.18 درصد، قم با 3.57 درصد، اصفهان با 3.96 درصد، البرز با چهار درصد و فارس با 4.25 درصد، کمترین میزان ضایعات غلات را در سطح کشور داشته‌اند.
عباسی در ادامه افزود: برنامه‌ریزی منسجم و مدیریت استانی و حضور فعال ستاد برداشت غلات کشور منجر به جابه‌جایی کمباین‌های مهاجر به تعداد 10 هزار و 492 دستگاه شد که این جابه‌جایی‌ها نقش مهمی در انجام به‌موقع عملیات برداشت و کاهش ضایعات داشت.
وی خاطرنشان کرد: بیش از 84.87 درصد مجموع گندم و جوی آبی و دیم کشور با کماین برداشت می‌شود، بنابراین تأمین کمباین‌های مناسب از اهم نیازهای این حوزه است.
منبع: خبرگزاری کشاورزی ایران

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *