روسیه خواستار راه اندازی کریدور سبز گمرکی برای مبادلات تجاری محصولات کشاورزی با ایران به منظور ترویج و افزایش حجم تجارت کشاورزی و کاهش هزینه های حمل و نقل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در دیدار مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و سرگئی لوویچ لوین معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه و هیات همراه که در محل وزارتخانه برگزار شد، روسیه بر ایجاد کریدور سبز تجارت محصولات کشاورزی تاکید کرد.
معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه در این دیدار گفت: طبق محاسبات ما، در صورت ایجاد کریدور سبز، زمان و ارزش هزینه حمل کالا به دو کشور نصف و سرعت و شکل گیری اسناد گمرکی دو تا سه برابر می شود. ضمن آن که تبادل کالای کشاورزی به طور قانونمند انجام می گیرد.
وی افزود: از آنجایی که اکثر کالاهای ایرانی که وارد روسیه می شوند، از طریق خاک جمهوری داغستان خواهد بود، ما دو بندر را برای ورود کالای کشاورزی ایران به روسیه در نظر داریم که یکی از آن ها بنادر در جمهوری داغستان و دیگری در آستارا خان است.
لوین با بیان این که پایه و اساس ایجاد کریدور سبز، وجود سیستم اطلاع رسانی شفاف است، اظهار داشت: برای مبادلات کالای کشاورزی میان دو کشور باید سیستم اطلاعاتی داشته باشیم که یک شماره منحصر به فرد به کالا دهد تا کالا در گمرکات دو کشور با آن شماره شناسایی شوند. وی راه اندازی این سیستم را برای سرعت بخشیدن به تبادلات محصولات کشاورزی که فساد پذیرند، میان ایران و روسیه ضروری خواند و اضافه کرد: با راه اندازی کریدور سبز، صادر کنندگان راحت تر می توانند محصولاتشان را جابجا کنند. از این رو بر امضای هر چه سریعتر اسناد گمرکی دو کشور برای این منظور تاکید داریم.
معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه در عین حال به تولید کنندگان خرد محصولات کشاورزی در ایران اشاره کرد و خواست برای سهولت در کار، تولید کنندگان خرد در قالب یک اتحادیه متشکل و به تجارت محصولات بپردازند.
وی ادامه داد: ما مایلیم محصولات کشاورزی ایران به طور مستقیم و قانونی وارد روسیه شود تا آن که از کشور ثالث وارد شود.
لوین بر تعامل میان گمرکات دو کشور بر پایه اعتماد به منظور توسعه تجارت تاکید ورزید و گفت: این اعتماد با امضای اسناد گمرکی و راه اندازی سیستم اطلاع رسانی برای مبادله کالا تقویت می شود.
معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه پیشنهاد راه اندازی خط ترانزیت برای صادرات کالای روسی از طریق ایران به کشورهای ثالث را داد.
وی افزود: صادرات کالاهای روسیه به سایر کشورها از طریق راه های دریایی و بخشی از طریق مرزهای ترکیه انجام می گیرد و اگر برنامه ریزی کنیم که کالاها را از خاک ایران به بنادر جنوبی و سپس به کشورهای دیگر برسانیم، برای هر دو کشور سودمند خواهد بود.
لوین ادامه داد: صادرات کالا از طریق ایران موجب صرفه جویی در هزینه حمل و نقل می شود و ترانزیت این کالاها برای ایران در آمد ایجاد می کند.
وی این پیشنهاد ترانزیت کالا از ایران را به لحاظ اقتصادی و تاریخی مهم خواند و اذعان داشت این همکاری سطح روابط سیاسی دو کشور را بالا می برد.
لوین در عین حال گفت: روسیه به دنبال توسعه همکاری های شیلاتی با ایران است و ما طرح های قوی برای این همکاری داریم.
وی خاطرنشان کرد که رهبران روسیه اهمیت زیادی به همکاری با ایران می دهند.
ایران آمادگی ترانزیت کالای روسیه به سایر کشورها را دارد
در این دیدار وزیر جهاد کشاورزی، اساس همکاری ها و راه اندازی کریدور سبز گمرکی را بر پایه اعتماد دانست و گفت: بدون اعتماد نمی توان برای بلند مدت با کشورها همکاری کرد و ما نیز موضوع کریدور سبز را پی گیری می کنیم.
وی از ایجاد خط ترانزیت برای حمل کالاها از خاک ایران استقبال کرد و اظهار داشت: ما آمادگی داریم با حمل و نقل تلفیقی بتوانیم کالاهای روسیه را به صورت ترانزیت رد و بدل کنیم.
حجتی از نظارت کالاهای کشاورزی ایران توسط روسیه استقبال و تصریح کرد: نظارت، موجب ارتقای کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی ایران می شود.
وی ادامه داد: ما نیز در شورای سلامت خود بر سلامت تولیدات در عرصه مصرف داخلی و خارجی تاکید می کنیم و به مصرف کنندگان خارجی این حق را می دهیم که محصولات صادراتی ما را نظارت و کنترل کنند.
وزیر جهاد کشاورزی ضمن تایید آن که اغلب تولید کنندگان محصولات کشاورزی ایران خرد هستند و نتوانسته اند با شرکت های زنجیره ای کار کنند، گفت: تجمیع تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات کشاروزی در قالب یک مجموعه برای صادرات به روسیه، زمانبر است.
وی در عین حال از صادر کنندگان روسی خواست در بخش از خدمات دهی محصولات کشاورزی از جمله ارتقای بسته بندی کالای کشاورزی ایران همکاری کنند.
در این دیدار همچنین رمضان عبدالله تیپوف رئیس جمهور داغستان گفت که از ایده راه اندازی کریدور سبز گمرکی برای تجارت محصولات کشاورزی ایران و روسیه حمایت می کند.
وی افزود:ما در بندر خود می توانیم هر حجمی از محصولات کشاورزی دو کشور را پذیرا باشیم و می توانیم مرکز لجستیکی بسازیم تا کالاهای کشاورزی ایران از آنجا وارد روسیه شود.
رئیس جمهوری داغستان با بیان این که این کشور یکی از مراکز عمده تولید محصولات کشاورزی در روسیه است،اظهار داشت:ما 20 درصد تولید گوشت گوسفندی و 10 درصد سبزی روسیه را تامین می کنیم.
وی تصریح کرد:در پنج سال اخیر،داغستان از تکنولوژی های پیشرفته برای تولید محصولات کشاورزی استفاده کرده است به طوری که پنج هزار هکتار از تولید محصولات کشاورزی ما با تکنولوژی های جدید صورت می گیرد.
رئیس جمهوری داغستان در عین حال خواستار همکاری های بین استانی با استان های ایران شد و گفت:ما آماده ایم با استان های کشاورزی ایران از جمله مازندران در حوزه کشاورزی همکاری کنیم.
منبع: وزارت جهاد کشاورزی

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *