سلول­‌های خورشیدی، که دانشمندان آن‌­ها را سلول­‌های فتوولتائیک (Photovoltaic) نیز نامیده‌­اند، تابش خورشیدی را بطور مستقیم به برق تبدیل می­‌کنند. PV نام خود را از فرآیند تبدیل نور (فوتون‌­ها) به برق (ولتاژ) می­‌گیرد که اثر PV نامیده می‌­شود.

اثر PV در سال 1909 توسط یک مخترع کانادایی بنام جورج کاو برای نخستین بار کشف شد. سپس، دانشمندان آزمایشگاه‌های بل در دهه 1950  کشف کردند که سیلیکون (عنصری که در شن یافت می‌­شود) یک شارژ الکتریکی را در زمانی ایجاد می‌کند که در معرض نور خورشید قرار گیرد. به زودی، سلول­‌های خورشیدی برای تأمین توان در ماهواره­‌های فضایی، موارد کوچکتر مانند ماشین­‌حساب و ساعت به کار گرفته شدند.

سلول­‌های خورشیدی مرسوم از سیلیکون ساخته می‌­شوند که اغلب صفحات تخت هستند و معمولاً بیشترین بازدهی را دارند.

نسل دوم سلول­‌های خورشیدی فیلم نازک نامیده می‌­شوند. زیرا از سیلیکون آمورف یا مواد غیر سیلیکونی مانند تلورید کادمیوم ساخته می­‌شوند. سلول­‌های خورشیدی فیلم نازک از لایه‌­های مواد نیمه­‌هادی با ضخامت تنها چند میکرومتر استفاده می­‌کنند.

نسل سوم سلول­‌های خورشیدی از تنوعی از مواد جدید در کنار سیلیکون ساخته می­‌شوند که شامل جوهرهای خورشیدی با فناوری­‌های چاپ متداول، رنگ­‌های خورشیدی و پلاستیک­‌های هادی می‌­باشد. بعضی از سلول­‌های خورشیدی جدید از لنزها یا آینه‌­های پلاستیکی برای متمرکز کردن نور خورشید بر تکه بسیار کوچک ماده PV با بازدهی بالا استفاده می‌­کنند. ماده PV گران است، اما از آنجا که بسیار کم مورد استفاده قرار می­‌گیرد، این سامانه­‌ها برای استفاده در تأسیسات و صنعت از لحاظ هزینه کارآمد هستند. البته، از آنجا که لنزها باید روبه خورشید باشند، استفاده از کلکتورهای متمرکز کننده به نواحی­‌ای محدود می‌­شود که بیشترین تابش خورشیدی را داشته باشند.

 

مزایای نیروگاه خورشیدی

  • صرفه­‌جویی‌­های اقتصادی از طریق تخفیفات، وام­‌ها و اعتبارات مالیاتی
  • حاشیه امن در مقابل افزایش قیمت برق
  • کاهش هزینه­‌های کاری ساختمان
  • حداقل نگهداری با قابلیت اطمینان بالا
  • کمک به نیل به اهداف پایداری در حین برقراری مدیریت سبز
  • پشتیبانی از استقلال انرژی

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *