این پست نیز در دسترس است: فارسی

 

گردآوری و ترجمه: محمدباقر لک، وبسایت تخصصی مکانیزاسیون کشاورزی، دی‌ماه 1397

 

سلول­‌های خورشیدی، که دانشمندان آن‌­ها را سلول­‌های فتوولتائیک (Photovoltaic) نیز نامیده‌­اند، تابش خورشیدی را بطور مستقیم به برق تبدیل می­‌کنند. PV نام خود را از فرآیند تبدیل نور (فوتون‌­ها) به برق (ولتاژ) می­‌گیرد که اثر PV نامیده می‌­شود.

اثر PV در سال 1954 کشف شد، زمانی که دانشمندان در Bell Telephone کشف کردند که سیلیکون (عنصری که در شن یافت می‌­شود) یک شارژ الکتریکی را در زمانی ایجاد می‌کند که در معرض نور خورشید قرار گیرد. به زودی، سلول­‌های خورشیدی برای تأمین توان در ماهواره­‌های فضایی، موارد کوچکتر مانند ماشین­‌حساب و ساعت به کار گرفته شدند.

سلول­‌های خورشیدی مرسوم از سیلیکون ساخته می‌­شوند که اغلب صفحات تخت هستند و معمولاً بیشترین بازدهی را دارند.

نسل دوم سلول­‌های خورشیدی فیلم نازک نامیده می‌­شوند. زیرا از سیلیکون آمورف یا مواد غیر سیلیکونی مانند تلورید کادمیوم ساخته می­‌شوند. سلول­‌های خورشیدی فیلم نازک از لایه‌­های مواد نیمه­‌هادی با ضخامت تنها چند میکرومتر استفاده می­‌کنند.

نسل سوم سلول­‌های خورشیدی از تنوعی از مواد جدید در کنار سیلیکون ساخته می­‌شوند که شامل جوهرهای خورشیدی با فناوری­‌های چاپ متداول، رنگ­‌های خورشیدی و پلاستیک­‌های هادی می‌­باشد. بعضی از سلول­‌های خورشیدی جدید از لنزها یا آینه‌­های پلاستیکی برای متمرکز کردن نور خورشید بر تکه بسیار کوچک ماده PV با بازدهی بالا استفاده می‌­کنند. ماده PV گران است، اما از آنجا که بسیار کم مورد استفاده قرار می­‌گیرد، این سامانه­‌ها برای استفاده در تأسیسات و صنعت از لحاظ هزینه کارآمد هستند. البته، از آنجا که لنزها باید روبه خورشید باشند، استفاده از کلکتورهای متمرکز کننده به نواحی­‌ای محدود می‌­شود که بیشترین تابش خورشیدی را داشته باشند.

 

مزایای نیروگاه خورشیدی

  • صرفه­‌جویی‌­های اقتصادی از طریق تخفیفات، وام­‌ها و اعتبارات مالیاتی
  • حاشیه امن در مقابل افزایش قیمت برق
  • کاهش هزینه­‌های کاری ساختمان
  • حداقل نگهداری با قابلیت اطمینان بالا
  • کمک به نیل به اهداف پایداری در حین برقراری مدیریت سبز
  • پشتیبانی از استقلال انرژی

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.