وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت اصلاح فرایندها و ساختار شرکت بازرگانی دولتی ایران تاکید کرد و جاری شدن زبان ریاضی مبتنی بر محاسبه ی سود و زیان در اجرای تکالیف و فعالیت ها و پیاده‌سازی سیستم بنگاه‌داری اقتصادی در شرکت بازرگانی دولتی ایران را خواستار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، مهندس محمود حجتی در جمع مدیران ارشد شرکت بازرگانی دولتی ایران، گفت: خرید کالاهای اساسی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران باید در بهترین زمان یعنی، با کمترین هزینه و قیمت تمام شده و با رعایت صرفه و صلاح کشور انجام شود و اصول محاسبه سود و زیان ریاضی در انجام عملکردها، جاری و ساری شود تا به مفهوم واقعی به بنگاه‌داری اقتصادی برسیم.

وی با بیان این که همواره دولت از این شرکت پشتیبانی کرده و خواهد کرد، بر لزوم حذف دموراژ کشتی‌ها در زمینه خرید و واردات کالاهای اساسی تاکید کرد.

حجتی اظهار کرد: پرداخت دموراژ بابت واردات کالاهای اساسی باید به خوبی تحلیل و بررسی و دلایل ایجاد آن توصیف و موانع برطرف شود؛ از این به بعد تعلق دموراژ به کالاهای وارداتی قابل قبول نیست و در عوض انتظار دریافت دیسپچ (جایزه تسریع در تخلیه) در واردات را داریم. وی، مدیریت کالاهای ذخیره شده را یکی از فعالیت‌های مهم شرکت دانست و گفت: باید فروش و جایگزین کردن کالاهای استراتژیک ذخیره شده برای نیاز مصرفی مردم با برنامه‌ریزی دقیق و تلاش و همت بیشتر انجام شود، تا جلوی فساد کالاهای ذخیره‌سازی شده گرفته شود، که این موضوع با فروش به موقع و خارج کردن کالاها از انبار و جایگزینی کالاهای جدید عملیاتی می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی، به منابع مالی خرید تضمینی گندم اشاره و تاکید کرد: باید به جای دریافت علی‌الحساب از دولت برای خرید، در سال آینده از منابع مالی تخصیص یافته برای جلوگیری از ضرر و زیان به شرکت استفاد شود.

وی، اصلاح ساختارها و فرآیندهای عملیاتی شرکت را از ضروریات برشمرد و تاکید کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران باید چابک‌سازی و کوچک شود و ادغام و کم کردن تعداد شرکت‌های تابعه باید در دستور کار قرار گیرد.

حجتی، صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها را یکی دیگر از اصول مهم اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: باید هزینه‌های جاری و عملیاتی شرکت در خصوص تامین و توزیع کالاها کاهش یافته و در جهت درآمدزایی و سودآوری شرکت فعالیت شود.

وی در خصوص صادرات گندم و آرد نیز گفت: صادرات گندم و آرد در صورتی اقتصادی بودن، بالا بودن ارزش افزوده و سودآور بودن، انجام شود و تحویل امانی گندم به کارخانه‌های آردسازی برای افزایش تولید و صادرات آن، در صورتی که از طرف کارخانه‌ها تضامین لازم برای برگشت اصل و سود کالاهای در اختیار شرکت که به عنوان سرمایه در گردش به کارخانه‌ها داده می‌شود اخذ شود، قابل اجراست.

وزیر جهاد کشاورزی از تلاش‌های مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و مدیران و کارکنان شرکت در راستای انجام وظایف و ماموریت‌های خود برای تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم تقدیر و تشکر کرد.

بنابه این گزارش، دکتر علی قنبری مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز ضمن خیرمقدم به وزیر جهاد کشاورزی، تامین اعتبار خرید کالاهای اساسی را یکی از مشکلات اساسی انجام خرید تضمینی توسط این شرکت اعلام کرد.

وی یکی دیگر از مشکلات پیش‌روی شرکت را اشکال در ذخیره‌سازی برنج‌ عنوان کرد و گفت: دلیل ایجاد مشکل در توزیع و فروش برنج‌های در اختیار، فرا رسیدن فصل برداشت برنج در کشور و عملیات طولانی فرایند واردات است؛ به دلیل این که در زمان فصل برداشت برنج داخلی، برای جلوگیری ضرر به کشاورزان و برنجکاران داخلی، فروش برنج‌های ذخیره‌‍سازی شده متوقف شد، این فرصت را از دست دادیم، علاوه بر این که فرایند طولانی واردات از خرید تا تخلیه برنج‌ها نیز از دلایل ایجاد این مشکل بود که امیدواریم باقیمانده برنج‌ها با کالاهای تازه در انبارها جایگزین شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص خرید و واردات برنج از آمریکا تصریح کرد: کار خرید برنج از این کشور در تیر ماه سال جاری انجام شده و مربوط به قبل از صدور بخشنامه تحریم کالاهای آمریکایی است و پس از بخشنامه ممنوعیت واردات کالا از آمریکا که در آبان ماه صادر شده است.

وی افزود: علی‌رغم این که برنج جزو کالاهای ممنوع شده وارداتی از آمریکا نبوده، این شرکت پس از این تاریخ، هیچ‌گونه برنجی را از این کشور خریداری و وارد کشور نکرده است تا مفاد بخشنامه فوق‌الذکر رعایت شود.

در این نشست، مهندس مهرفرد قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی یکی از کارهای بزرگ شرکت را در کنار تامین و خرید کالاهای اساسی داخلی و خارجی، رسیدگی به حساب‌های مالی شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت‌های تابعه و برگزاری به موقع مجامع و حل و فصل بندهای مالی و کاهش آنها به حداقل بندهای گزارش‌های حسابرسی برشمرد و این اقدام را از عملکرد قابل تقدیر شرکت بازرگانی دولتی دانست.

وی با بیان این که صادرات گندم در اختیار هیات مدیره شرکت است، بر لزوم طراحی نظام جدید تحویل امانی گندم به کارخانه‌ها برای صادرات آرد تاکید کرد.

این گزارش حاکی است، در این نشست، اعضای هیات مدیره شرکت نیز ضمن بیان مواردی از مشکلات خرید گندم و سایر کالاهای اساسی، عدم تامین به موقع منابع مالی را از دغدغه‌های شرکت اعلام کردند و از افزایش موجودی سال آتی و 4 میلیون تن مازاد مصرف گندم در سال آینده، با توجه به این که پیش‌بینی شده تولید داخلی این محصول افزایش پیدا کند، اظهار نگرانی و بر ضرورت کاهش واردات گندم توسط بخش خصوصی و بازبینی تکلیف میزان ذخیره‌سازی کالاهای اساسی تاکید کردند.

همچنین اعضای هیات مدیره اعلام کردند که به طور عمده دموراژ کالاهای اساسی مربوط به سال‌های 92 و91 به دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی بوده و در سال جاری تاکنون انجام واردات مشمول دریافت جایزه سرعت در تخلیه شده‌اند و تاخیری در این رابطه وجود نداشته است.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *