تغيير كاربري غيرمجاز 60 هزار هكتار از اراضي كشاورزي در 12 سال گذشته

رئيس سازمان امور اراضي كشور گفت: در 10 تا 12 سال گذشته حدود 60 هزار هكتار زمين كشاورزي به صورت غيرمجاز تغيير كاربري پيدا كرده است كه بايد براي جلوگيري از ادامه آن اقدامات مقتضي صورت گيرد.

قباد افشار در مصاحبه با خبرنگار واحد مركزي خبر، افزود: تغيير كاربري هر هكتار زمين كشاورزي، امنيت غذايي 20 نفر را به خطر مي اندازد البته زمين كشاورزي به ازاي هر نفر دو هزار 400 متر مربع است.

وي اضافه كرد: از اين رو بايد دو اقدام انجام دهيم نخست جلوي تغيير كاربري ها را بگيريم كه اكنون با تشكيل گشت هاي ويژه و يگان حفاظت از اراضي با همكاري نيروي انتظامي در بيشتر مناطق تخريب ساخت و سازهاي غيرمجاز را آغاز كرديم.

افشار گفت: هم اكنون گشت ويژه حفاظت از اراضي در استان هاي تهران، خراسان رضوي و مازندران شكل گرفته و به زودي در استان هاي گلستان، گيلان و قزوين و بقيه كلان شهرها مانند اصفهان و قم نيز تشكيل خواهد شد.

وي افزود: اعتبار در اين باره از يك 100 ميليارد ريال به بيش از 400 ميليارد ريال در سال 93 افزايش يافته كه نشان از حمايت دولت است.

رئيس سازمان امور اراضي كشور گفت: ديگر اقدام ما بايد جلوگيري از خرد شدن اراضي باشد زيرا اين موضوع به اندازه تغيير كاربري كشاورزي را تهديد مي كند بنابراين بايد با دادن مشوق مردم را تشويق كنيم تا قطعات زمين را بزرگتر و اقتصادي كنند تا بتوان در آن توليد مكانيزه انجام داد.

افشار با اشاره به اينكه بعضي از تغيير كاربري ها اگر با مطالعه باشد درست به نظر مي رسد گفت: تغيير كاربري براي ساخت كارخانه، فرستنده ها و ترمينال ها از جمله اينهاست اما كساني كه مي خواهند كارهاي اقتصادي انجام دهند لازم است قبل از اقدام مجوز كسب كنند تا هم دچار خسارت نشوند و هم به اراضي ملي آسيب نرسانند.

وي افزود: بايد تغيير كاربري باغ ها، زمين هاي يكپارچه و دشت ها و همچنين زمين هاي زراعي آبي ممنوع شود.

افشار گفت: وزارت جهاد كشاورزي مسئول هماهنگي و حفظ كاربري اراضي است كه البته در اين باره با قوه قضائيه هماهنگي داريم.

رئيس سازمان امور اراضي كشور افزود: شهرداري ها و دهياري ها بايد از صدور پروانه هاي غيرمجاز در خارج از محدوده شهرها و روستاها جلوگيري و دستگاههاي خدمات رسان نيز از ارائه خدمت در اين موارد خودداري كنند.

افشار گفت: بخش زيادي از 60 هزار هكتار اراضي كه تغييركاربري غيرمجاز داشته از دهياري ها و يا شهرداري هاي مجوز گرفتند كه اخيرا با هماهنگي هاي انجام شده قرار شد حريم شهرها و روستاها بيشتر مورد حفاظت قرار گيرد.

وي افزود:‌بيشترين تغيير كاربري ها عمدتا به سمت ساخت ويلا و رستوران ها بوده است.

افشار گفت: براي كارهاي خدماتي و عمومي اراضي كلاس 4 و 5را كه توليد كشاورزي در آنها پايين است در نظر گرفتيم اما بنا داريم كه كريدوري را تعيين تكليف كنيم كه از تغيير كاربري اراضي و تبديل دشت هاي يكپارچه و همچنين اراضي زيرسطح ها جلوگيري شود.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *