وزیر جهاد کشاورزی از گسترش همکاری های ایران و قزاقستان در زمینه های سرمایه گذاری، تجارت محصولات کشاورزی و کشت فراسرزمینی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، مهندس محمود حجتی ظهر روز دوشنبه مورخ 19 بهمن 94 در دیدار با ‘آسیت ایسیکشف’ وزیر سرمایه گذاری و توسعه قزاقستان و هیات همراه که در محل این وزارتخانه برگزار شد، از حمایت دولت قزاقستان از ایران در مذاکرات هسته ای قدردانی کرد و افزود: امروز جشن تجلیل از دست اندرکاران مذاکرات هسته ای با حضور رئیس جمهوری کشورمان برگزار شد و ما نقشی را که دولت قزاقستان در حمایت و پشتیبانی از مذاکرات هسته ای در چند سال گذشته بخصوص در آلماتی یک و دو داشت، فراموش نمی کنیم.
حجتی ابراز امیدواری کرد در دوره پسابرجام بتوانیم روز به روز روابط خود را با کشورهای مختلف از جمله قزاقستان در زمینه توسعه روابط اقتصادی دو جانبه گسترش دهیم.
وی اظهارداشت: ایران آمادگی دارد با رایزنی و پیگیری گروه های اجرایی در زمینه همکاری دو کشور مشکلات را برطرف کند.
وی ضمن تبریک به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص گسترش همکاری های ایران و قزاقستان برای سرمایه گذاری مشترک در منطقه کردستان برای استخراج و بهره برداری از معادن طلا گفت: امیدواریم این همکاری ها در زمینه کشاورزی نیز گسترش یابد زیرا در یک تا دو سال گذشته ملاقات هایی با وزیر کشاورزی قزاقستان داشته ایم و در همین راستا کارگروه مشترک با تعیین دو نماینده از هر دو کشور معرفی و تعیین شد که هم اکنون با یکدیگر در ارتباط هستند.
حجتی با بیان این که دو کشور دارای ظرفیت های زیادی در بخش کشاورزی هستند افزود: اما آنچه تاکنون در بخش کشاورزی دو کشور انجام شده، محدود است.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: ایران با وجود ظرفیت های زیادی که در بخش کشاورزی دارد اما به دلیل محدویت آب و خاک به صورت موردی بخشی از محصولات مورد نیاز از جمله غلات، ذرت و روغن خام مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می کنیم.
بزودی واردات گندم ایران صفر می شود
حجتی گفت: ایران در یک تا دو سال گذشته یکی از واردکنندگان گندم بود، اما به سرعت منحنی واردات گندم ما در حال کاهش است و شاید بزودی به صفر برسد.
وی اضافه کرد: بنابراین ما در زمینه محصولاتی که فکر می کنیم نیاز به واردات بلند مدت داریم، همکاری های تجاری خواهیم داشت.
به گفته وی، در واقع ما به دنبال مبادلات تجاری در زمینه محصولاتی هستیم که خودمان تولیدکننده انها هستیم و مازاد تولید داریم.
وزیرجهاد کشاورزی، ایران را منطقه صادراتی برشمرد و گفت: ایران می تواند پل صادراتی محصولات قزاقستان به دیگر کشورها باشد و ما از این موضوع استقبال می کنیم.
موضوع ممنوعیت واردات جو روسیه از قزاقستان پیگیری می شود
حجتی در پاسخ به وزیر سرمایه گذاری و توسعه قزاقستان درباره ممنوعیت واردات جو روسیه از قزاقستان از طریق گمرک جمهوری اسلامی گفت: در جریان ممنوعیت واردات جو روسیه از طریق گمرک نبودم و ممکن است اسناد مخدوش بوده که گمرک از واردات این محصول جلوگیری کرده است.
وی افزود: به طور قطع این موضوع پس از جلسه امروز مورد پیگیری قرار می گیرد تا هرچه سریعتر این مشکل برطرف شود.
به گفته وی، در آینده نزدیک نیاز ایران به واردات محصولاتی مثل گندم و جو مرتفع خواهد شد.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ایران با روسیه همکاری های تجاری دارد و تلاش داریم با حوزه اوراسیا نیز کارهای مشترکی داشته باشیم.
حجتی ادامه داد: در چند ماه گذشته شرکت های ایرانی موفق شدند با مجموعه دست اندرکاران کشت فراسرزمینی و سرمایه گذاری مشترک قزاقی توافق های خوبی داشته باشند همینطور طرفین قزاقی به دنبال توسعه باغات سیب بودند به خصوص باغ های مدرنی که امروز در کشور ما وجود دارد. وزیر جهاد کشاورزی ابرازامیدواری کرد با توجه به تسهیلاتی که اتفاق می افتد در سال زراعی جاری بتوانیم نهال سیب درختی مورد نیاز قزاقستان را تامین و تولید کنیم تا در آلماتی غرس شود.
وی با اشاره به این که ایران نخستین تولید کننده محصولات منحصر به فرد در دنیا است، گفت: درحال حاضر محصولاتی همچون پسته، کشمش، خرما، انار، زعفران و سیب درختی در ایران تولید می شود و ایران با تولید سه میلیون و 400 هزارتن سیب درختی در سال یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان سیب درختی دنیا است.
حجتی ادامه داد: یک ماه پیش در جشن تولید کنندگان نمونه بخش کشاورزی کشورمان، یکی از تولیدکنندگان سیب درختی با عملکرد تولید 170 تن سیب در یک هکتار تجلیل شد. این رقم تولید قابل توجهی است و برای ما نیز تعجب برانگیز بود.
وی گفت: تلاش داریم علاوه بر صادرات سیب درختی به قزاقستان بخشی از تولید سیب درختی را در این کشور انجام دهیم.
وی ابرازامیدواری کرد: بتوانیم یکی از بنادرمان را برای گسترش روابط تجاری با قزاقستان تجهیز کنیم و همچنین در فضای جدید همکاری هایی در زمینه خطوط حمل و نقل هوایی داشته باشیم.
حجتی با بیان این که در زمینه انرژی و نفت همکاری زیادی صورت گرفته که امیدواریم بتوانیم آنها را گسترش دهیم گفت: در زمینه تجارت گوشت قرمز نیز برای همکاری های بیشتر اتحادیه و اعضایی را به قزاقستان معرفی می کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد در همکاری و هماهنگی های که داریم بتوانیم مبادله کالا داشته باشیم و در سفر رئیس جمهوری قزاقستان به ایران گزارش عملکرد خوبی از همکاری های دو کشور ارایه دهیم.
منبع: وزارت جهاد کشاورزی

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *