این پست نیز در دسترس است: فارسی

پروژه بین المللی TIMESCALE

1) پروژه بین‌المللی TIMESCALE
پژوهش بر روی گلخانه‌های فضایی نیز بابی را در مراکز تحقیقاتی هوا و فضا باز کرده است. بطوریکه در افق 2020 اتحادیه اروپا طرحی با عنوان TIME SCALE تعریف شد که با کنسرسیومی متشکل از هشت دانشگاه و موسسه پژوهشی از شش کشور اروپایی (شامل نروژ، ایرلند، ایتالیا، بلژیک، آلمان و هلند) و هیأت مشاورین علمی از کشورهای امریکا، کانادا، آلمان، نروژ و سوئد به دنبال تولید گیاهان خوراکی در ایستگاه فضایی بودند.
ممکن است این ایده در نگاه نخست بلندپروازانه و تخیلی به نظر برسد؛ لیکن در سال 2006، محفظه‌ای در ایستگاه فضایی بین‌المللی با موفقیت آزمایش شد و در افق 2020 اتحادیه اروپا که سفر به کرات دیگر جز گزینه‌های پیش روست، عملی کردن این رویا برای سفرهای فضایی اجتناب ناپذیر است.
پژوهش بر روی این قبیل گلخانه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا، در خارج از جو کرات، شتاب ثقل به سفر رسیده و جذب آب و مواد غذایی را توسط گیاه دچار مشکل می‌سازد. بنابراین، با ایجاد جریان گریز از مرکز، پدیده ثقل برای جذب آب و مواد مغذی در گیاه شبیه‌سازی می‌گردد. از جمله محدودیت‌های اجرای این طرح، حجم فضا و مدلسازی رشد گیاه می‌باشد.
شرکت پیشگامان زیست سامانه پردیس، دارای کادری مجرب در زمینه توسعه مدل‌های رشد گیاهی است که افتخار همکاری با دانشگاه واخنینگن هلند را در راستای اجرای بخشی از این پروژه داشته‌اند. علاوه براین، همکاری با شرکت‌های بلژیکی و اسپانیایی در تحلیل عملکرد سامانه‌های کنترلی گلخانه‌ها در کارنامه این شرکت می‌درخشد. لذا، در صورت تمایل به انجام ممیزی یا تحلیل عملکرد سامانه‌های کنترلی در گلخانه یا برنامه‌ریزی الگوی کشت برای کسب حداکثر سود می‌توانید از مشاوره ما بهره‌مند گردید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.