جداسازی سر و ته هویج برای خطوط فرآوری در صنایع غذایی (ترشی، مربا و …) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بطوریکه در کارخانه‌های صنایع غذایی، برای برش دادن و حذف قسمت‌های سبز در بالا و ریشک‌های انتهایی از نیروی انسانی کمک گرفته می‌شود تا هویج آماده برای خوراک‌دهی خط فرآوری از خصوصیات ظاهری مناسبی برخوردار باشد.

به کارگیری نیروی انسانی در صنایع غذایی در حالی انجام می‌گیرد که ظرفیت کاری یک نفر کارگر بطور متوسط (بسته به اندازه و وزن هویج) حدود 120 تا 170 کیلوگرم در ساعت برآورد می‌گردد و از سویی دیگر برای تأمین خوراک خط فرآوری گاهی بیش از 10 نفر نیروی کارگری لازم است که خود مستلزم در نظر گرفتن فضا و امکانات کافی برای کار کارگران است.

 

با توجه به ظرفیت پایین نیروی انسانی در تأمین خوراک خط فرآوری هویج، ملاحظات بهداشتی و ایمنی، نیاز به فضای کار بزرگ، ملاحظات اقتصادی و … به کارگیری ماشین مناسب با ظرفیت بالا و اشغال فضای کم می‌تواند کمک شایانی به افزایش بهره‌وری در این صنایع نماید. در عین حال که کار با دستگاه نیز برای کارگران به مراتب ساده‌تر شده و با افزایش ظرفیت کارخانه‌ها امکان اشتغال کارگران بی‌کار شده از خدمات آماده‌سازی هویج، در بخش‌های مختلف مهیا خواهد شد.

دستگاه سر و ته زن هویج به سفارش صنایع غذایی سحر همدان و توسط مهندسین تیم فنی شرکت زیست سامانه پردیس با بهره‌گیری از دانش بومی طراحی و ساخته شده است. این دستگاه که تماماً از فولاد ضدزنگ ساخته شده است دارای یک موتور سه فاز و دو موتور تک فاز است و توان مصرفی آن فقط به مقدار یک کیلووات است و قادر است در شرایط ایده‌آل ظرفیتی تا 2 تن بر ساعت را تأمین نماید.

برای مشاهده فیلم از کار دستگاه می‌توانید به  لینک مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *