کمباین‌سازی ایران و عدم وابستگی

دکتر کامبیز عباسی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی در حاشیه گردهمایی بررسی عملکرد جامع مکانیزاسیون کشاورزی بیان کرد: سالانه بیش از 11 و نیم میلیون تن غلات از سطح حدود 8 میلیون هکتار مزارع برداشت می‌شود و با توجه به اینکه نزدیک به 93 درصد این برداشت با کمباین صورت می گیرد، برای انجام آن بین هزار و 100 تا 1200 دستگاه کمباین نیاز است.

وی با اشاره به تامین بیش از 90 درصد کمباین‌های مورد نیاز کشور توسط شرکت کمباین سازی ایران وابسته به آستان قدس رضوی گفت: با تحقق این امر شاهد 90 درصد خودکفایی صنعت داخل در برداشت غلات هستیم.
عباسی ادامه داد: البته برای مزارع غلات با عملکرد بیش از 4 تن، کمباین‌های سنگین و نیمه سنگین که دارای ظرفیت و عملکرد بالاتری هستند، وارد کشور می‌شود.
وی درباره دلایل انتخاب شرکت کمباین سازی ایران به عنوان بازوی اجرایی صنعت طی سال جاری، گفت: همراهی خوب این شرکت با برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان، حمایت‌های آستان قدس رضوی از این کارخانه و برنامه‌های وزارت خانه جهاد کشاورزی برای تامین تسهیلات مورد نیاز متقضیان خرید کمباین، از جمله مهم‌ترین علل کسب این موفقیت به شمار می‌رود.
عباسی با اشاره به نقش آستان قدس رضوی در توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی، تصریح کرد: یکی از نیازهای اساسی کشور در حوزه مکانیزاسیون، تامین کمباین برداشت غلات است که آستان قدس رضوی، بسیار هوشمندانه در این حوزه سرمایه گذاری کرده است.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی ادامه داد: مکانیزاسیون، عامل کلیدی در مدیریت مصرف نهاده‌های بخش کشاورزی، اقتصادی کردن تولید و تولید انبوه محصولات کشاورزی است و آستان قدس رضوی در حوزه برداشت غلات، این مهم را به طور کامل محقق کرده است.

منبع: آستان نیوز

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *