رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از اصلاح عملیات سم‌پاشی و ورود تکنیک‌های جدید به بخش کشاورزی خبر داد و گفت: در حوزه عملیات سم‌پاشی نیاز به بازنگری داریم، زیرا سم‌پاش‌های فعلی عملکرد مناسبی نداشته و باید برای ارتقاء تکنولوژی و ورود فناوری‌های جدید تلاش کنیم.
کامبیز عباسی افزود: با اصلاح ادوات موجود باید به سمتی حرکت کنیم که حداقل آسیب‌رسانی به محیط زیست، منابع آب‌های زیرزمینی و خاک وارد شده و حداکثر برخورد سم با هدف مورد نظر که آفت، بیماری و علف هرز است، انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا به‌دنبال توسعه همکاری‌های بین‌المللی هستیم و ستاد مدیریت ساماندهی و نظارت بر عملیات سم‌پاشی کشور در مرکز توسعه مکانیزاسیون تشکیل شده و چهارمین جلسه آن طی هفته‌های آینده برپا می‌شود.
عباسی با اشاره به آغاز استانداردسازی سم‌پاش‌ها در کشور ادامه داد: به‌ دنبال اصلاح تکنیک‌های سم‌پاشی هستیم و در این راستا با مراکز علمی و بین‌المللی جهان در ارتباط هستیم.

تشکیل ستاد مدیریت ساماندهی و نظارت بر عملیات سم‌پاشی
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از پیشنهادات اخیر سازمان فائو خبر داد و تصریح کرد: با همکاری سازمان حفظ نباتات کشور در برنامه داریم که برنامه‌های ارائه‌شده توسط سازمان بین‌المللی خواربار و کشاورزی (فائو) را در کشور پیاده‌سازی کنیم.
وی یادآور شد: برای کاهش مصرف سم از سم‌پاش‌های الکترواستاتیک، سم‌پاش‌های L.V، U.L.V و سم‌پاش‌های میکرونردار استفاده خواهیم کرد تا منجر به کاهش مصرف سم در فرآیند تولید محصولات کشاورزی شود.
عباسی اظهار امیدواری کرد که در یک برنامه کوتاه‌مدت بتوان بخشی از عملیات را اصلاح کرد.
وی از برنامه‌های انجام‌شده توسط ستاد مدیریت ساماندهی و نظارت بر عملیات سم‌پاشی کشور خبر داد و تأکید کرد: این ستاد چالش‌های مهم سم‌پاشی را احصاء کرده و راهکارهای رفع آن را نیز ارائه داده است و پیش‌نویس اولیه معاینه فنی ناوگان سم‌پاشی کشور نیز تدوین شده است.
عباسی اظهار داشت: در حال حاضر پیگیری می‌کنیم تا استانداردهای سم‌پاشی در کشور را اجباری کنیم.
وی از شناسایی فناوری‌های جدید برای بهبود ناوگان سم‌پاشی کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر سهم بسیار ناچیزی از ناوگان سم‌پاشی که شاید کمتر از دو درصد باشد، با استفاده از تکنیک‌های نوین انجام می‌شود.

اختصاص 50 میلیون ریال کمک بلاعوض برای نوین‌سازی سیستم سم‌پاشی
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی افزود: کمتر از 20 تا 25 درصد عملیات سم‌پاشی در کشور با سم‌پاش‌های تراکتوری بوم‌دار و توربینی انجام می‌شود که حداقل تکنولوژی مناسب عملیات سم‌پاشی و پاشش یکنواخت سم را در بر دارد، بنابراین باید فکری اساسی در این بخش انجام شود.
عباسی درباره تسهیلات اختصاص‌یافته برای اصلاح سیستم سم‌پاشی در کشور خاطرنشان کرد: در سال گذشته به سم‌پاش‌های توربینی در بخش زراعت و باغبانی و سم‌پاش‌های بوم‌دار بیش از 12 متری، مبلغ 50 میلیون ریال که معادل 20 تا 30 درصد قیمت سم‌پاش است، کمک بلاعوض داده شد که این امر منجر به استقبال کشاورزان از این فناوری‌ها شده و در سال جاری این فرآیند و سیاست‌های حمایتی به انواع مختلف پیگیری می‌شود.
وی ادامه داد: دیدگاه این مرکز برای توسعه فناوری‌های نوین در قالب کمک‌های بلاعوض، انجام فعالیت‌های الگویی با مشارکت کشاورزان فعال است که در این راستا اقدامات مناسبی در دستور کار داریم.

نیاز به خط اعتباری شماره 3 با ظرفیت 9 هزار میلیارد ریال
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی درباره وضعیت خط اعتباری شماره دو مکانیزاسیون تصریح کرد: بیش از یک‌هزار و 550 میلیارد ریال (معادل 20 درصد) جذب شده و بیش از 95 درصد طرح‌ها نیز به بانک معرفی شده است.
عباسی یادآور شد: خط اعتباری هشت‌هزار میلیارد ریالی در حال جذب کامل است و با حمایت‌های بانک کشاورزی، خط اعتباری شماره سه مکانیزاسیون با ظرفیت 9 هزار میلیارد ریال باید تا دو ماه آینده راه‌اندازی شود.
وی اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازی خط اعتباری شماره سه، تحقق اهداف برنامه جامع 12 ساله مکانیزاسیون که در مهرماه سال جاری نهایی و قطعی شده است، محقق خواهد شد.
گفتنی است، خط اعتباری شماره یک معادل هفت‌هزار و 500 میلیارد ریال بود که تمامی آن جذب شد و از خط اعبتاری شماره دو که هشت‌هزار میلیارد ریال اختصاص یافت نیز، تاکنون یک‌هزار و 550 میلیارد ریال جذب شده است.
منبع: خبرگزاری ایانا

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *