ترجمه و تلخیصمحمدباقر لک، وبسایت مکانیزاسیون کشاورزی

 

خشک­ کردن فرآیندی است که از گذشته برای نگهداری غذاها از آن استفاده شده است. حاصل خشک  کردن متداول (در هوای گرم)، محصولاتی است که آب آن­‌ها زدوده شده و می­‌تواند یک سال عمر کنند. متأسفانه، کیفیت محصولاتی که بطور متداول خشک می­‌شوند نسبت به آنی که غذای اولیه بوده است شدیداً تنزل کرده است.

فرآیند خشک کردن انجمادی بر مبنای آب‌زدایی بوسیله تصعید محصول یخ‌­زده می‌­باشد. بعلت، نبود آب مایع و دماهای لازم کم برای فرآیند، اکثر واکنش­‌های میکروبیولوژیکی و فساد متوقف می‌­شوند که محصولی با کیفیت نهایی عالی بدهد.

مقایسه هر دو فرآیند نگهداری هوای گرم و خشک کردن انجمادی با منظور کردن چند مشخصه مهم مانند چروکیدگی، دمای تبدیل شیشه‌­ای، برهم­‌کنش کیفیت-فرآیند، سینتیک خشک شدن، هزینه‌­ها و پیشرفت‌­های جدید انجام شد.

فرآیند خشک کردن انجمادی بعلت هزینه زیاد به‌­طور وسیع در صنایع غذایی استفاده نمی‌­شود. هرچند پیشرفت‌های اخیر مانند جذب سطحی، سیال­‌سازی، و مایکروویو از سال‌های پایانی قرن بیستم مورد بررسی قرار گرفته است تا هزینه‌­ها را کاهش دهد. فرآیند خشک کردن انجمادی در خلأ تا کنون تنها فنّاوری مورد استفاده در یک مقیاس صنعتی برای خشک کردن قهوه، ادویه‌ها، گوشت و دیگر مواد غذایی با ارزش می­‌باشد. هر چند با افزایش نگرانی پیرامون کیفیت غذا، این فرآیند می­‌تواند بعنوان یک گزینه ارزشمند نگهداری غذاهای دیگر مدنظر قرار گیرد.

 

 

 

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *